SSklepy O czym pamiętać przy zdrowym odżywianiu?
10 sierpnia 2021
To, co jemy bezpośrednio wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na nasz stan psychiczny. Na przykład częste spożywanie niezdrowej żywności (hamburgery, kiełbaski, frytki, słodkie napoje gazowane i inne produkty spożywcze), może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem depresji.
Wybierz produkty pełnoziarniste
Dotyczy to zbóż, makaronów, chleba i mąki. Całe ziarna zawierają dużo błonnika, który poprawia trawienie. Dieta bogata w tę substancję pomaga obniżyć poziom cholesterolu, kontrolować poziom cukru we krwi i utrzymać zdrową wagę. Jedzenie całych ziaren może też wiązać się ze zmniejszonym ryzykiem raka, cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia.
Wyeliminuj biały cukier
Albo przynajmniej ogranicz konsumpcję. Wiele już powiedziano o zagrożeniach związanych z tym produktem. Nadwaga, niewydolność wątroby, nadciśnienie, choroby układu krążenia i nerek, trądzik, zaburzenia pamięci, przedwczesne zmarszczki - to nie jest pełna lista nieprzyjemnych konsekwencji uzależnienia od słodyczy. Zamiast zwykłego cukru możesz użyć cukru kokosowego, stewii, cukru brzozowego (ksylitol), syropu klonowego i syropu z topinamburu.
Użyj odpowiedniego oleju
Jednym z ważnych kryteriów przy wyborze oleju jest stosunek kwasów omega-3 do omega-6. Zbyt duża różnica w stosunku tych kwasów tłuszczowych nie przyniesie korzyści organizmowi. Idealne proporcje powinny być zbliżone do 1:1, ale dopuszczalne są nieco wyższe wartości. Równie ważny jest punkt dymienia. To nazwa temperatury, w której olej zaczyna wytwarzać bardzo niebezpieczne dla zdrowia czynniki rakotwórcze . Im wyższy ten punkt, tym lepiej. Oznacza to, że olej może być stosowany w wysokich temperaturach. Słonecznikowe oleje mają wysoką temperaturę dymienia (227 ° C), ale dość dużą różnicę w stosunku kwasów - 1: 40. Olej Extra Virgin ma niezbyt wysoki punkt dymienia (160°C), ale normalny poziom kwasowości (1:13). Lepiej więc dodawać go do sałatek niż gotować nad ogniem. Staraj się nie używać dużo oleju. Po pierwsze, pokarmy go wchłaniają i stają się przez to bardziej kaloryczne. Po drugie, jak powiedzieliśmy powyżej, przy złym doborze oleju może on stanowić niebezpieczeństwo. Co więcej, częste spożywanie smażonych potraw wiąże się z wysokim ryzykiem cukrzycy typu 2, niewydolności serca, otyłości i nadciśnienia. Dlatego lepiej wybrać inną obróbkę cieplną: pieczenie, gotowanie, gotowanie na parze, duszenie lub blanszowanie. Jeśli nadal wolisz smażyć, użyj oleju o wysokim punkcie dymienia.
Stosuj dodatki
Nie chodzi o drogie i rzadkie składniki, które trzeba zamówić przez internet. Nawet najprostsza kapusta i buraki dodane do posiłku, mogą zdziałać cuda, gdyż zawierają wiele przydatnych substancji. Dodaj dużo zieleni i nasion do swoich sałatek. Na przykład len, sezam, mak. Posyp owsiankę orzechami, pestkami granatu i jagodami. Superfoods są również dodawane do koktajli i deserów.
Zwróć uwagę na słodycze, przekąski i napoje
Zamiast kupowanych w sklepie jogurtów z dużą ilością cukru i innych wątpliwych składników, przygotuj produkt naturalny i dodaj do niego owoce i jagody. Zdrowe cukierki łatwo zrobić z suszonych owoców. Szkodliwe chipsy ziemniaczane zastępuje się cienko pokrojonymi i pieczonymi warzywami, lody - sorbetami owocowymi i jagodowymi, a zamiast batoników lepiej wybrać mieszankę orzechów. Świeżo wyciskane soki są zdrowsze niż pakowane, a kompot czy napój owocowy są bardziej aromatyczne i smaczniejsze niż nienaturalne napoje gazowane.
Jeżeli jednak chcesz zjeść frytki lub chipsy, to przygotuj je sobie z buraków, dyni, jabłek lub batatów. A ponadto, twoim pomocnikiem stanie frytkownica powietrzna, dzięki której przyrządzisz te przekąski bez tłuszczu.